Šida Kartli


Kraj Šida Kartli (česky: Vnitřní Kartli) je administrativní územní jednotka Republiky Gruzie.

V severní části regionu se nachází Jižní Osetie, kterou Gruzie neuznává. Kraj je z toho důvodu částečně mimo kontrolu gruzínských orgánů.

Hlavním městem kraje Gori ležící na řece Kura. V městě žije okolo 60000 obyvatel. Kraj má rozlohu 6 200 km². Podle sčítání l idu, které se uskutečnilo v roce 2007 zde žije 313600 obyvatel. V uvedeném číslo ovšem chybí obyvatelé žijící v Jižní Osetii. V části regionu kontrolovaném gruzínskou vládou mají Gruzíni 90 % zastoupení. Menšinu obyvatelstva tvoří Rusové, Adzerbajdžánci, Arméni a další.

Část kraje Šida Kartli která je pod kontrolou Osetinců Gruzíni nazývají Samachablo nebo Machabeli, podle v minulosti zde panujícího rodu Machabeli.

V kraji je mnoho přírodních i kulturních lákadel pro turisty.

Zdejší kostel Atenis Sioni je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Turisticky zajímavé je jistě také starověké skalní město Uplisciche, které se nachází přibližně 10 kilometrů na východ od města Gori. Naneštěstí památka byla velmi poškozena při zemětřesení v roce 1920, které také zničilo Gori.

I v hlavním městě regionu Gori je několik památek převážně z dvacátého století. V městě se narodil bývalý sovětský vládce z let 1927 až 1953 Josif Vissarionovič Džugašvili známý hlavně pod přezdívkou Stalin. Ve městě je Stalinovo muzeum a na náměstí u radnice také jeho z jeho mála soch co nebyly strženy.

Nedaleko od města Gori je na skále středověká pevnost Gori Ciche. Také tato památka byla poškozena zemětřesením v roce 1920.

Kraj Šida Kartli je administrativně rozdělen na 5 okresů a 1 statutární město:


<<- Osetie.cz - úvodní stránka

Osetie.cz | Diskuze